Zrozum, abyś uwierzył: uwierz, abyś głębiej zrozumiał (św. Augustyn).
WIERZYMY
30. Dlaczego wiara jest jednocześnie aktem osobowym i eklezjalnym? 166-169, 181
Wiara jest aktem osobowym, ponieważ jest wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia. Ale jednocześnie jest aktem eklezjalnym, który się wyraża w wyznaniu: „wierzymy”. W rzeczywistości to Kościół wierzy: dzięki łasce Ducha Świętego wiara Kościoła poprzedza, rodzi, podtrzymuje i karmi naszą wiarę. Dlatego Kościół jest Matką i Nauczycielką wszystkich wierzących.
Nie może mieć Boga jako Ojca, kto nie ma Kościoła jako Matki (św. Cyprian).
31. Dlaczego potrzebne są formuły wiary? 170-171
Formuły wiary są potrzebne, ponieważ pozwalają nam wyrażać i przekazywać wiarę, celebrować ją we wspólnocie, przyswajać ją sobie i coraz bardziej nią żyć, posługując się wspólnym językiem.
32. W jakim sensie wiara Kościoła jest jedna? 172-175, 182
Chociaż Kościół składa się z ludzi o różnych językach, kulturach i obrzędach, nie przestaje wyznawać swojej jedynej wiary otrzymanej od jednego Pana i przekazanej przez jedną apostolską Tradycję. Wyznaje wiarę w jednego Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego -i wskazuje jedną drogę zbawienia. Dlatego wierzymy jedną duszą i jednym sercem we wszystko, co jest zawarte w słowie Bożym, spisanym lub przekazanym, i co Kościół podaje do wierzenia jako objawione przez Boga.
/źródło: Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego/